TROD Kurslar TROD Yeterlik English

TÜRK RADYASYON ONKOLOJİSİ DERNEĞİ MENTÖR PROGRAMI BİLGİ NOTU


 Sayın Üyemiz,

Genç Radyasyon Onkologları Grubu (GROG) yönergemiz revize edilmiş haliyle kısa bir süre önce yürürlüğe girdi. Bu yönerge ile 40 yaş altında veya meslek hayatının ilk 5 yılında olan tüm uzman ve asistan hekimlerimiz “Genç Radyasyon Onkoloğu” olarak tanımlandı. Bu grup üyesi olup, özellikle tek başına çalışan veya öğretim üyesi sayısı az olan merkezlerde  çalışan arkadaşlarımızın pandemi nedeniyle toplantılarda akademisyenler ile etkileşimleri de oldukça azaldı. Pandemi nedeni ile birbirimizden uzakta geçirdiğimiz bu uzun zaman sonrasında bu genç meslektaşlarımızın bize ihtiyacı olduğunu hissediyoruz.
 
Bu nedenle siz değerli hocalarımızın yardımı ile özellikle kariyerlerinin henüz başında olan genç arkadaşlarımıza yönelik bir mentörlük programı hazırladık.
 
Bu programda temel amaçlarımız olarak aşağıdaki hedefler belirlenmiştir;
·       Genç meslektaşlarımız ile kıdemli hocalarımızı ortak bir platformda buluşturmak;
·       Onların akademik olarak takım çalışması prensiplerini öğrenmelerini sağlamak,
·       Birbirinden uzak şehirlerdeki insanları bir araya getirip, farklı hocalardan değişik bakış açıları edinmeleri imkanını sağlamak,
·       Genç arkadaşlarımızın akademik açıdan zorlandığı noktalarda tavsiye alabilecekleri akıl hocalarına daha kolay erişimlerini sağlamak,
·       Genç arkadaşların akademik kariyerlerine katkıda bulunmak için onlara hasta veri analizleri, istatistik, literatürü irdeleme ve makale yazma gibi alanlarda yol göstermek,
·       Program sayesinde yeni arkadaşların mentörleri, onların çalıştıkları kurumları tanıma ve beraber olacakları diğer genç arkadaşları ile uyum içerisinde çalışma imkanı bulma.
 
Özellikle vurgulamak isteriz ki, bu mentörlük programı kapsamında yazılacak makalelerin TROD Çalışma Gruplarından tamamen farklı olmasını hedeflememekteyiz. Amacımız yazı yazma prensipleri konusunda karşılıklı etkileşim içerisinde olmanızdır. Bu nedenle genç arkadaşlarımızın Türkçe veya İngilizce, kendi bölümlerinden veya mentörün çalıştığı kurumdan az hasta sayılı çalışmalar, vaka sunumları, editöre mektuplar, dozimetrik çalışmalar veya derlemeler yazmasını hedeflemekteyiz.
 
Mentör adaylarımızdan beklediklerimiz;
·       Mentörlük programına katılan mentör ve genç arkadaşlarımızın kendilerinin çalıştıkları kurumlarda bölüm başkanlarına gerekli bilgilendirmeyi yapmaları, gerekli izinleri almaları kurum etik ve akademik dengeleri açısından çok önemlidir.
·       Ayrıca bu çerçevede yazılan yayınlarda, isim sıralaması ve yazıda ismi yer alacak diğer hekimlerin mentör hocamızın insiyatifinde genç arkadaşlarımızla beraber çalışma öncesinde konuşulması her iki tarafın ve çalıştıkları kurumların dengeleri açısından beklenilmektedir.
·       Bu programa katılmak isteyen hocalarımıza mentörlük edecekleri 2 genç meslektaşımız ile ortak bir çalışma platformu ayarlanacaktır.
·       Tercihen mentör ile beraber çalışacak 2 genç arkadaştan birinin -olası veri analizleri açısından kolaylık olması adına- aynı şehirlerden olmasını hedeflemekteyiz. Ancak mentör hocamız bu gibi sorunları kendi bölümü içerisinde çözebileceğini düşünüyorsa veya elinde zaten verisi hazır ise her iki genç çalışmacı mentör ile farklı şehirlerden olabilir.
 
Eğitimin ve öğretimin süreklilik arz ettiği bilinci ile mentör hocalarımızın ihtiyacı olan genç meslektaşlarımıza yardım etmeye gönüllü olacakları konusunda hiçbir şüphemiz yoktur. Yaşadığımız zorlu pandemi günlerinde genç meslektaşlarımızla sizleri buluşturmak için çok büyük bir heyecan duymaktayız.
Gönüllülük esasına dayanan bu eğitim projesinde mentörlük yapmayı arzu eden doçent veya profesör unvanlı hocalarımızın bize başvurmalarını rica ediyoruz.
 
TROD Yönetim Kurulu ve genç meslektaşlarımız adına sizlere şükranlarımızı sunuyoruz,
 
 
 
 Saygılarımızla,
 
Prof. Dr. Gökhan Özyiğit 
TROD Başkanı
Prof. Dr. Banu Atalar
GROG Koordinatörü
 
                                             
 

 

Site Haritası | Yardım ve Servis | Kanuni Uyarı | Asistan Karnesi
© Tüm hakları Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği'ne aittir, izinsiz alıntı yapılamaz.